U-BT Cluj-Napoca a câștigat în mod dramatic titlul în Liga Națională de baschet masculin (scor 68-67) cu cei de la CSM CSU Oradea. „Fanii ne-au purtat pe brațe spre victorie”, a spus, la finalul meciului, antrenorul Mihai Silvășan.
U-Banca Transilvania a obținut astfel al cincilea titlu consecutiv și al zecelea din palmaresul său (1992, 1993, 1996, 2011, 2017, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025).
Mihai Silvășan, antrenorul U-BT Cluj-Napoca, a arătat la încheierea partidei finale că echipa s-a a știut să facă față momentelor dificile din acest sezon, iar jucătorii au devenit mai buni în urma experienței dobândite în campionat.
Silvășan le-a mulțumit fanilor pentru susținere: fără aportul lor, un asemenea obiectiv ar fi fost mult mai dificil.
„Vreau să îmi felicit echipa pentru caracterul și reziliența de care a dat dovadă în foarte multe momente atât în această finală, cât și pe parcursul sezonului. Vreau să le mulțumesc fanilor, care au fost trup și suflet alături de noi. În meciul patru ne-au purtat pe brațe spre victorie, iar în acest ultim meci ne-au susținut de la început și până la final. Vreau să îi felicit și pe adversari, au fost adevărați competitori și au arătat dorință de luptă. Sunt un antrenor fericit, mă bucur că am reușit să câștigăm acest titlu”, a declarat la încheierea partidei antrenorul Mihai Silvășan, potrivit site-ului oficial al U-BT Cluj-Napoca.
După ce scorul la general a fost egal, 2–2, clujenii au câștigat meciul 5 jucat la Oradea Arena, într-o atmosferă incendiară, adjudecându-și titlul cu o prestație dominantă.
Cu două minute înainte de final, orădenii conduceau cu 65-62, dar clujenii au revenit și Simpson a marcat coșul victoriei când mai erau 26 de secunde. Gazdele au ratat, prin Kris Rochard, coșul victoriei cu trei secunde rămase de disputat.
Zavier Marquis Simpson a fost artizanul victoriei, cu 26 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive pentru clujeni. Dennis Jerome Seeley Jr a reușit 10 p, Patrick Neal Richard, 8 p, 5 rec, iar Zachary Scott Hankins, 8 p, 8 rec.
Antrenorul U-BT Cluj a recunoscut că acesta a fost cel mai dificil meci care a dus la obținerea titlului.
„Probabil că este cel mai greu titlu câștigat de mine în cariera mea de antrenor de până acum. Este al șaselea titlu și acesta a fost cel mai greu. Niciodată nu e ușor să câștigi pe terenul adversarei într-un decisiv, însă asta le-am spus și jucătorilor, să nu fugă de lucrurile grele în viață.
Lucrurile grele în viață te fac mai bun și îți dau o satisfacție mai mare! Cred că toți jucătorii din echipă au de învățat de pe urma acestei finale și vor fi jucători de baschet mai buni, dar și oameni mai buni. Pentru a reveni, trebuie să ai jucători de valoare, care să înțeleagă ce înseamnă o finală și presiunea unui meci.
Reziliență multă, la problemele întâmpinate, precum și caracter. Sunt foarte mândru de jucătorii mei și cred că, după acest sezon, m-au făcut un antrenor mult mai bun!”, a adăugat Mihai Silvășan.