Campionii! Campionii! U-BT câștigă al cincilea titlu consecutiv, după un thriller de o intensitate rară la Oradea

IMG_9011

U-Banca Transilvania a scris din nou istorie. Campioana ultimelor patru ediții a cucerit astăzi, la Oradea, al cincilea titlu consecutiv în Liga Națională, în urma unui meci dramatic, decis în ultimele secunde: 68-67. Deși gazdele de la CSM CSU Oradea au condus cea mai mare parte a timpului, echipa antrenată de Mihai Silvășan a dat dovadă de sânge rece și experiență, gestionând perfect finalul.

Cel care a înclinat balanța a fost Zavier Simpson. Conducătorul de joc american a avut o prestație de excepție, marcând nu doar 26 de puncte, ci și coșul victoriei, cu doar câteva secunde înainte de final. A fost MVP-ul unui meci tensionat și al întregii finale.

Ultimul atac i-a aparținut însă Oradiei. Kris Richard a avut șansa de a aduce trofeul la Oradea, dar aruncarea sa nu și-a atins ținta. Astfel, trofeul merge din nou la Cluj, în fața unei săli arhipline și a unei echipe gazdă care s-a luptat cu toată ființa pentru victorie.