VIDEO. Emil Boc, despre eventuala vânzare a Hotelului Continental: „Aceasta este poziția oficială a Primăriei, restul sunt povești, cancan”

Emil Boc Hotel Continental

Primarul Emil Boc a reîntărit poziția Primăriei Cluj-Napoca privind posibila achiziție a Hotelului Continental, în contextul în care influencerul Andrew Tate a declarat, pe 26 mai 2026, că dorește să cumpere imobilul.

Vineri, 29 mai 2026, Emil Boc a publicat pe pagina sa de Facebook un clip video în care a precizat:

Indiferent cine dorește sau va dori să cumpere acest hotel, Primăria Cluj-Napoca, Consiliul Județean Cluj și Ministerul Culturii au dreptul și posibilitatea legală să își exercite dreptul de preempțiune, cu alte cuvinte să cumpere primii acest hotel, înainte ca alții să îl cumpere. Rămân constant și întăresc ceea ce am precizat în trecut”.

Edilul a subliniat că, dacă se va pune problema vânzării Hotelului Continental, Primăria își va exercita acest drept.

Aceasta este poziția oficială a Primăriei Cluj-Napoca, restul sunt povești, cancan. Nu discutăm și nu ne interesează”, a adăugat Boc.

Ce urmează

Dreptul de preempțiune în domeniul monumentelor istorice este instituit de Legea nr. 422/2001 (republicată) privind protejarea monumentelor istorice. În prezent, clădirea nu a fost scoasă la licitație, întrucât nu a fost finalizată expertiza de evaluare.

Procedura a fost întârziată inclusiv de schimbarea judecătorului din dosarul de faliment al societății Napocamin, care deține imobilul. Potrivit informațiilor disponibile, expertul desemnat nu a finalizat încă raportul de evaluare, iar chiar și după finalizarea acestuia există posibilitatea contestării în instanță.

În aceste condiții, licitația pentru valorificarea clădirii ar putea avea loc abia în toamna acestui an.

O poveste tulbure

Hotelul Continental, o clădire simbol din centrul Clujului, a fost vândut în 2004 către o firmă din Alba Iulia, însă nu a mai beneficiat de investiții ulterioare, intrând treptat într-un proces avansat de degradare.

În 2013, imobilul a fost cumpărat de societatea Napocamin, controlată de omul de afaceri Ioan Bene, pentru suma de cinci milioane de euro.

Achiziția a fost realizată printr-un credit bancar, garantat cu ipotecă pe clădire. Ulterior, firma nu și-a mai putut achita obligațiile financiare și a intrat în insolvență, apoi în faliment. Creanța a fost cesionată și vândută, iar în prezent procedura de valorificare a activelor este în curs.

Te-ar putea interesa și acest articol:

Prima clădire din Cluj care avea iluminat public

Construit in anul 1895, dupa planurile arhitectului Lajos Pákey, Hotel Continental este clădire monument istoric. Hotelul New York a fost prima clădire publică din Cluj care avea iluminat electric furnizat de propriul generator, iar curtea interioară avea un blat de sticlă care putea fi deschis și închis cu un dispozitiv ingenios.

Inițial pe acest loc a existat hotelul Național, clădire clasicistă cu un singur etaj. Acesta a fost demolat în 1894, pe locul său fiind ridicat hotelul New York, clădire de colț eclectică.

Edificiul are patru nivele (subsol-parter-două etaje) structurate pe un plan dreptunghiular, organizat în jurul a două curţi interioare. Clădirea este acoperită cu acoperişuri de mansardă, turnul de la colţ fiind prevăzut cu un coif înalt. Interioarele clădirii sunt decorate cu o serie de elemente decorative clasice, renascentiste şi baroce.

Edificiul găzduia un hotel, un restaurant şi o cafenea, fiind centrul vieţii literare şi artistice a Clujului. Hotelul și cafeneaua au avut mulți oaspeți iluștri de-a lungul istoriei sale, printre care artiști renumiți, politicieni, scriitori, poeți, precum Mór Jókai, Endre Ady sau Ferenc Molnár.

Clădirea a funcţionat ca sediu al diferitor instituţii, precum Institutul Medico-Farmaceutic (actuala Universitate de Medicină şi Farmacie) sau al unui cămin de studenţi. Tot în această clădire şi-a avut sediul revista Gîndirea, iar pe perioada războiului poliţia secretă a Germaniei, Gestapoul.

După 1960, a redevenit hotel, sub numele de Continental.