Victorie și locul 3 în grupa B pentru U BT Cluj. Ce meciuri urmează pentru campioana României

baschet ubt

Campioana U Banca Transilvania Cluj a învins miercuri, în deplasare, formaţia Buducnost Podgorica, scor 79-77 (31-45), în ultimul meci din 2023, în grupa B a BKT EuroCup. U BT Cluj a fost condusă şi la 15 puncte şi a condus prima dată cu două minute înainte de final.

Principalii marcatori ai meciului au fost Popovic 13 puncte, Paul 13, Kamenjas 12, pentru Buducnost, respectiv Stipanovic 16, Richard 16, Jones 13, pentru U BT Cluj.

Campioana României va continua în retur în 2024, cu meciurile: U BT – Aris (10 ianuarie 2024), ratiopharm – U BT (17 ianuarie), U BT – Trento (23 ianuarie), Gran Canaria – U BT (31 ianuarie) şi Lietkabelis – U BT Cluj (7 februarie).

În stagiunea trecută, U BT Cluj a fost debutantă în EuroCup şi a încheiat grupa A pe locul 9, ratând optimile. Cu un an înainte, campioana României a jucat sferturi de finală în Basketball Champions League, performanţă care i-a adus acceptarea în EuroCup, a doua competiţie continentală după Euroligă.

În 2023, trofeul EuroCup a fost câştigat de Gran Canaria.