„Alb-negrii” conduc la general după trei meciuri și sunt la un singur pas de trofeul Ligii Naționale de Baschet Masculin (LNBM).
Învinși în primul meci de la Oradea, baschetbaliștii de la U-BT au revenit în cadrul finalei și au câștigat următoarele două partide, inclusiv un succes categoric în primul joc susținut în fața propriilor fani.
*CSM Oradea – U-BT Cluj: 87-84 (în primul meci);
** CSM Oradea – U-BT Cluj: 83-88 (în al doilea meci);
*** U-BT Cluj – CSM Oradea: 103-78 (în al treilea meci).
Astfel, echipa antrenată de Mihai Silvășan este la doar o victorie de titlul LNBM, iar „studenții” speră să închidă seria în fața propriilor fani și să pună mâna pe un nou trofeu.

Al patrulea meci al finalei dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM Oradea se va disputa miercuri, de la 19:00, în BTarena. Partida va fi televizată de posturile Digi Sport și Prima Sport.
În eventualitatea în care clujenii sunt învinși, meciul decisiv se joacă duminică, 7 iunie, la Oradea (ora încă n-a fost anunțată).
Cele mai multe titluri de campioană a României au fost câștigate de Dinamo București (22), Steaua București (21), ASESOFT Ploiești (11), U-BT Cluj-Napoca (10), CSM Oradea (3).