Vești bune vin de la Consiliul Județean! Forul legislativ a aprobat luni, 22 decembrie o investiție de peste 240.000 de lei pentru Clinica de Ortopedie și Traumatologie.
Banii vor fi folosiți pentru repararea și dotarea turnului de artroscopie, ceea ce înseamnă că, de acum înainte, se vor putea realiza două operații artroscopice în același timp.
Această dotare este esențială pentru a reduce timpii de așteptare și pentru a crește calitatea îngrijirii celor mii de pacienți tratați anual aici, notează zcj.ro.
„La Cluj continuăm să investim în sănătate, sprijinind financiar atât spitalele aflate în subordinea noastră, cât și unitățile sanitare care funcționează sub autoritatea altor entități locale sau centrale. Prin această alocare de fonduri venim în sprijinul pacienților din Cluj și din județele învecinate care beneficiază de intervenții medicale de specialitate în Blocul Operator al Clinicii de Ortopedie”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.
În perioada 1 ianuarie – 27 noiembrie 2025, în cadrul Blocului Operator al Clinicii de Ortopedie și Traumatologie au fost realizate 2.331 de intervenții chirurgicale, iar clinica deservește urgențe traumatologice osteoarticulare din județul Cluj și din județele Sălaj, Maramureș, Satu-Mare și Bistrița-Năsăud.