Luna martie 2025 marchează o schimbare semnificativă în ierarhia județelor cu cele mai curate spitale în ceea ce privește percepția mitei.
După o lungă perioadă în care județul Cluj s-a aflat în fruntea clasamentului integrității din sistemul sanitar, acesta a pierdut poziția de top, coborând pe locul al doilea, fiind surclasat de județul Bistrița-Năsăud.
În fiecare lună, clujeanul Dragoș Vana realizează „Harta Șpăgii” din spitalele din România, pe care o publică pe platforma graphs.ro.

Potrivit datelor din luna martie 2025, Clujul a ajuns pe locul al doilea în topul județelor cu cea mai scăzută incidență a mitei în România.
În fruntea clasamentului, cu cea mai puțină șpagă, avem județul Bistrița-Năsăud cu 2.29%, urmat de Cluj cu 2.52% și Timiș cu 3.41%. La coada clasamentului, cu cea mai multă șpagă, se găsesc județele Călărași (9.52%), Harghita (8.43%) și Vrancea (8.33%). Bucureștiul cu 3.75% se află în prima parte a clasamentului înaintea mediei naționale de 4.32%”, a transmis Dragoș Vana.
În ultima lună, situația șpăgii din spitalele din Cluj a ajuns la 2.52%.
La întrebarea „Dacă vi s-au solicitat bani sau alte tipuri de recompensații de către personalul medical, doriți să sesizați acest fapt?”, în luna martie 2025, 88 de pacienți au răspuns „Da”, în luna februarie 2025, 82 de pacienți au răspuns „Da”, iar în luna ianuarie 2025, 80 de persoane au răspuns „Da”.