CFR Cluj s-a impus la limită, 1-0, în fața rivalei „U” Cluj, într-un duel încins din runda a 6-a a play-off-ului.
Dincolo de rezultatul de pe tabelă, partida a fost marcată de o fază controversată în minutul 77: Karlo Muhar a scăpat de un al doilea cartonaș galben, după o decizie a arbitrului Szabolcs Kovacs care a stârnit un val de critici și a lăsat echipa vizitatoare în efectiv complet într-un moment critic al meciului.
Karlo Muhar l-a atacat imprudent pe Dan Nistor, prin alunecare, iar ”centralul” Kovacs a dus mâna la buzunar pentru a scoate cartonașul galben, dar s-a răzgândit în ultima clipă.
A doua zi, după meci, Emil Boc, primarul Clujului a lansat un atac dur la adresa lui Szabolcs Kovacs, căruia i-a recomandat să ia vitamine, pentru a-l ajuta la memorie.
Câteva ore mai târziu, Iuliu Mureșan i-a dart replica lui Boc.
”Ce, domnul Boc se pricepe la arbitraj, e comentator? La fotbal toată lumea se pricepe. E un comentariu, dar cum v-am spus, al doilea galben nu le asigura, 100% vă spun, victoria. Sunt foarte convins că la cum a arătat echipa, ei nu ne dădeau gol.
Noi suntem cetățeni de rangul doi în Cluj, cel puțin din punctul de vedere al primarului. Nu ne bagă în seamă deloc! Am luat atâtea titluri, dar nu ne-a băgat în seamă, nu ne-a dat ceva din partea Primăriei.
Unii ar fi meritat, dar au făcut prea puțin. Am jucat în Champions League, a mai venit la meciuri, dar niciodată nu ne-a avut la suflet. Nu e corect! Primarul trebuie să fie pentru toți clujenii, nu doar al unora.
O să mergem înainte cu demersul de a juca pe Cluj Arena. Probabil că nu o să ne dea voie, iar lumea va judeca dacă e corect sau nu.
Stadionul nu e nici a lui Boc, și nici a cetățenilor din Cluj, ci a tuturor! Nu știm de ce avem interzis acolo. Nu văd o justificare! Să pună o postare, așa cum a făcut azi-noapte, să explice de ce nu avem voie să jucăm acolo”, a spus Iuliu Mureșan, conform fanatik.ro.
Președintele grupării din Gruia a mai spus și că eventuala eliminare a lui Muhar nu ar fi produs schimbări majore pe tabela de marcaj, dar a explicat și de ce jucătorul nu a primit al doilea cartonaș galben.
”Nu schimba nimic dacă îl elimina pe Muhar. Jucam în 10 și tot nu luam gol!
După părerea mea, nu se putea da al doilea galben. Nu a fost un fault care să justifice al doilea galben. În general, când dai al doilea galben trebuie să fie foarte clar. Probabil că Szabolcs (n.r. Szabolcs Kovacs) și-a dat seama că nu este un fault care să ducă la roșu.
Arbitrii care sunt valoroși așa gândesc, că jocul trebuie lăsat puțin mai liber, așa arbitrează. Noi suntem mulțumiți de arbitraj, considerăm că nivelul arbitrilor din SuperLiga a crescut în acest an.
Noi am avut puține lucruri de comentat. Eu zic că am dominat tot meciul. Am condus jocul, am fost echipa mai determinată și am fost peste la nivel fizic și mental. Contează să ai în ADN acest lucru de a câștiga. Eu cred că s-a văzut la U Cluj că nu rezistă la presiune. S-a văzut la nivel psihic.
‘U’ Cluj are o echipă foarte bună, are jucători de excepție pentru SuperLiga. Au avut ghinionul că Lukic s-a accidentat. El avea problemă de câteva zile, a fost un avantaj real pentru noi. Eu zic că am meritat victoria. A fost un arbitru bun, s-a gândit dacă era necesar al doilea galben. Nu cred totuși că s-ar fi simțit că am fi jucat în 10”, a mai spus Mureșan.
Clasamentul din play-off-ul Superligii (înaintea meciului FC Argeș – Universitatea Craiova, luni, 27 aprilie, ora 20:30)
