Radu Constantea anunță noua față a Universității: „Vrem să întinerim echipa!”. Ce se întâmplă cu transferul lui Friday Adams

Radu Constantea presedintele U Cluj

Președintele Universității Cluj, Radu Constantea, a oferit detalii despre strategia de transferuri a clubului.

Pe lângă împrumutul lui Andrei Coubiș și acordul deja semnat cu Friday Adams pentru sezonul viitor, „Șepcile roșii” forțează aducerea lui Adams încă din această iarnă.

Potrivit președintelui, prioritățile clubului sunt întinerirea lotului și recrutarea unor jucători care să respecte filosofia tactică și limitele bugetare ale echipei.

„Căutăm pe anumite posturi în funcție de ce va oferi piața, dar și de bugetul pe care îl avem. Dacă este ceva interesant, încercăm să aducem. Acesta e obiectivul nostru (n.red. – calificarea în play-off) chiar dacă am avut un start de sezon mai slab.

Am reușit să recuperăm, va fi o luptă foarte strânsă, cred că se va decide în ultima etapă. Obiectivul nostru este să întinerim echipa, să avem perspectivă. Avem o structură stabilă a bugetului. Încercăm să aducem jucători cu potențial de creștere”, a explicat Radu Constantea pentru prosport.ro.

Trei amicale, nicio victorie

Lotul Universității a încheiat cantonamentul de iarnă din Turcia, unde a bifat trei meciuri de verificare.

Palmaresul „alb-negrilor” în Antalya arată în felul următor (fără succes):

  • 1-2 cu Fatih Karagumruk (locul 18 în campionatul Turciei);
  • 0-0 cu Dukla Praga (locul 14 în campionatul Cehiei);
  • 1-1 cu Widzew Łódź (locul 15 în campionatul Poloniei).

„Studenții” clujeni și-au pierdut golgheterul în Turcia

Jovo Lukic, golgheterul „Șepcilor roșii” și al campionatului, cu 11 reușite, s-a accidentat la un antrenament săptămâna trecută, acuzând probleme musculare la coapsă, și va fi scos din circuit pentru următoarele 2-3 săptămâni. Existau și dubii privindu-l pe Dan Nistor, însă „veteranul” ardelenilor este refăcut. Acesta a urmărit partida cu polonezii din micuța tribună a stadionului.

18 ianuarie, București: Dinamo vs ”U” Cluj

Primul meci oficial în Superligă din acest an pentru „Șepcile roșii” este programat duminică, 18 ianuarie, de la ora 20:30, când elevii lui Bergodi o vor întâlni, în deplasare, pe Dinamo București.

După 21 de etape, Universitatea Cluj se află pe locul 7, cu 33 de puncte (9 victorii, 6 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 26-19), având același punctaj ca Oțelul Galați, ultima clasată în acest moment pentru play-off.

Citește și acest articol: