Președintele Klaus Iohannis a făcut o greșeală de comunicare când a spus inițial că nu s-a prăbușit nicio dronă pe teritoriul României, declară la RFI președintele Consiliului Național al PSD, Vasile Dîncu.
Fostul ministru al Apărării consideră că actualul ministru, Angel Tâlvăr, nu este vinovat: „Probabil că analiștii de la Cotroceni ar fi putut să aștepte, înainte de a-l pune pe președinte într-o situație care nu este una foarte comodă”. Senatorul mai crede că prăbușirea dronei în România este “un incident de securitate, care nu trebuie bagatelizat, însă nu este un incident major de securitate în acest moment”.
Vasile Dîncu spune că “acest episod nu poate fi privit decât în nivelul analizelor pe care le avem până acum decât ca un incident, un incident de securitate, e adevărat. Nu este unul care trebuie bagatelizat, însă nu este un incident major de securitate în acest moment (…). La nivel formal, este un act de agresiune, așa cum a spus și președintele României, însă cred că trebuie să fim mai nuanțați, să ne uităm și la rezultatele anchetei pe care o face Ministerul Apărării Naționale, să vedem dacă explozia a fost pe teritoriul României, dacă a existat cât de cât elementul de intenționalitate, chiar dacă acesta trebuie doar presupus mai degrabă. Deci deocamdată, avem un incident de securitate, dar nu putem vorbi de o violare gravă, cred eu, a teritoriului României”.