Ioan Ovidiu Sabău, cea mai frumoasă amintire din cupele europene: „Râdeau jucătorii când le-am zis că eliminăm câștigătoarea Europa League”

Ioan Ovidiu Sabau

Ioan Ovidiu Sabău a calificat ”U” Cluj în Conference League și va antrena din nou în cupele europene, după 16 ani. A participat în competițiile continentale pe banca Rapidului, a Politehnicii Timișoara și a Gloriei Bistrița.

Antrenorul spune că cea mai frumoasă amintire europeană o are din 2009. Era la Poli Timișoara și a eliminat Șahtior Donețk, în preliminariile Champions League. „Da, cea mai frumoasă. Să elimini deținătoarea trofeului… A fost ceva formidabil”, a povestit Ioan Ovidiu Sabău pentru ProSport.

Adversara era antrenată de Mircea Lucescu și era proaspăt câștigătoare de Europa League. William, Fernandinho sau Luiz Adriano jucau la Șahtior. Neluțu Sabău și-a amintit reacția elevilor săi, după tragerea la sorți.

Râdeau când le-am zis că o să scoatem Sahtior. Eram în Austria, în cantonament. Dar aveam argumente. Le spuneam că o să îi trateze superficial și o că ei o să fie de două ori mai motivați decât cei de la Sahtior. Le-am spus că dacă o să facă puține greșeli îi vom elimina”, a adăugat fostul internațional român.

Antrenorul lui ”U” Cluj a povestit și interacțiunea pe care a avut-o cu Mircea Lucescu, la acea dublă. A fost 2-2 în Ucraina și 0-0 la Timișoara.

I-am spus și lui nea Mircea, după primul meci. Eram la restaurant cu președintele clubului și cu nea Mircea și i-am spus să-i pregătească bine că o să aibă meci greu. Stadionul era plin, ambiția jucătorilor era mare, motivație, încărcătură.

Pentru jucători noștri acel meci era totul. Așa este, la nivelul acesta. După meci nea Mircea a venit la mine în autocar și m-a felicitat. A spus: ‘Tot respectul pentru cum ați jucat‘”, și-a amintit Ioan Ovidiu Sabău.