Emil Boc explică de ce municipalitatea nu poate finanța clubul CFR, dar o poate susține cu bani pe ”U” Cluj

Emil Boc cu fularul U Cluj

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a revenit asupra diferențelor juridice care stau la baza deciziei administrației locale de a finanța FC Universitatea Cluj, dar nu și pe CFR Cluj. Edilul a explicat că distincția este una strict legală și ține de forma de organizare a celor două cluburi.

„Să fie clar, CFR Cluj are toată susținerea orașului pentru ce a făcut și pentru ce o să facă. Forma diferită de organizare – societate comercială CFR versus ONG cum e ”U” Cluj și proprietarul brandului fiind Primăria. Noi am finanța și CFR dacă legea ne-ar permite, dar nu putem pentru că e societate comercială”, a declarat Emil Boc.

Primarul a precizat că același principiu s-ar aplica și în cazul Universității Cluj, dacă aceasta și-ar schimba statutul. „Și Universitatea Cluj, dacă se va transforma în societate comercială, nu va mai putea fi finanțată de Primărie. Și acesta e motivul. Legea nu ne permite”, a explicat edilul în conferința de presă de la sediul municipalității.

Boc a subliniat că lipsa finanțării directe din bani publici nu înseamnă o lipsă de recunoaștere a performanțelor echipei din Gruia. „De fiecare dată au fost prețuiți de oraș, i-am premiat, le-am oferit recunoașterea aferentă câștigării titlului de campioană. Ne bucurăm de succesul lor”, a spus acesta.

În același timp, primarul nu și-a ascuns entuziasmul pentru parcursul actual al lui U Cluj, pe care l-a descris ca pe un moment istoric. Boc a vorbit despre „o săptămână mare pentru U Cluj” și despre șansa rară ca echipa să joace cu trofeele „pe masă”. „Hai să trăim clipa bucuriei. Iată, Clujul joacă două cupe pe masă, două cupe în teren, pentru două cupe, două meciuri. Demult sau niciodată nu-mi amintesc să fi avut o asemenea șansă acest oraș”, a declarat edilul.

Acesta a amintit și drumul impresionant al Universității Cluj, din ligile inferioare până la performanțele actuale. „Ne bucurăm că iată un vis început acum 10 ani a plecat de la Liga a 4-a. Nu dăm sfaturi, nu punem presiune. Dacă faci ceva bine, nu trebuie sfătuitori”, a mai spus primarul.

Declarațiile vin pe fondul unei rivalități reînnoite între cele două cluburi clujene, în contextul finanțărilor publice și al implicării autorităților locale în sportul de performanță.