Au depus deja memorii: zece fotbaliști de la CFR cer salariile restante. Ce spune patronul clubului

Jucatorii-de-la-CFR-Cluj

Situația financiară de la CFR Cluj este critică. Echipa din Gruia are datorii ce depășesc 25 de milioane de euro și mai multe salarii restante către fotbaliști.

Potrivit celor de la fanatik.ro, nu mai puțin de zece jucători și-au depus deja memorii pentru a încasa salariile restante pe lunile martie și aprilie, în curând urmând să fie solicitată și retribuția pe mai.

Aceștia pot solicita chiar să devină jucători liberi de contract. Sursa citată menționează că CFR a cesionat deja banii pe care trebuie să-i încaseze în vară din prima rată a drepturilor de televizare pentru sezonul 2026-2027, peste un milion de euro.

Până la insolvență, vânzarea de jucători este prioritară la CFR Cluj, clubul neavând în prezent lichidăți suficiente pentru a face față datoriilor uriașe care s-au tot adunat în ultimii ani.

Există informații cum că Marian Copilu nu și-a oficializat revenirea la CFR printr-un contract. CFR a mai trecut printr-o insolvență, în perioada 2015-2017.

„În două zile ajung la Cluj și o să se rezolve toate problemele care mai sunt de rezolvat, inclusiv cu jucătorii. În ceea ce-l privește pe Marian Copilu, el s-a apucat de două săptămâni de treabă și muncește cot la cot cu noi. Totul va fi în regulă la CFR Cluj până la finalul săptămânii”, a spus Neluțu Varga, potrivit as.ro.