Amendă usturătoare pentru ”U” Cluj din cauza incidentelor petrecute la meciul cu Dinamo

U Cluj suporteri sepcile rosii

Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal (FRF) a sancționat Clubul FC Universitatea Cluj cu 25.000 de lei pentru incidentele de la meciul cu Dinamo.

Motivul a fost incidentele provocate de suporterii săi la meciul cu Dinamo (2-4) din etapa a 4-a a play-off-ului Superligii prin aprinderea și aruncarea de materiale explozive și incendiare în incinta stadionului, potrivit Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF).

În temeiul art.82.1 si 3.a și c raportat la art.83.2.b din RD se sancționează clubul AS FC Universitatea Cluj cu penalitate sportivă de 25.312 lei”, se arată în soluția publicată pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal.

Alte sancțiuni date de FRF

Pentru problemele organizatorice de la meciul de pe teren propriu cu Oțelul Galați, clubul FC Botoșani a fost sancționat cu o amendă de 10.000 lei.

De asemenea, în urma incidentelor provocate de suporterii proprii la partida din deplasare cu Universitatea Craiova, gruparea FCSB a primit o penalitate sportivă de 7.500 lei.

Jucătorul formației FCSB, Mihai Popescu a fost sancționat de Comisia de Disciplină cu suspendare pentru un joc și penalitate sportivă de 740 de lei.

Leave a Reply